Powered by Smartsupp
Kopecek.pl

Pomożemy z zamówieniem: +48 505 298 121 8:00 - 17:00

Wiosna Lato Jesień Zima Obserwacje

Porady dla hodowców - biuletyn

Chcę zapisać się do ciekawych artykułów, porad i wskazówek dla wszystkich winiarzy i ogrodników.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu przesyłania newslettera

Przycinanie winorośli

Zimowe (zasadnicze) cięcie winorośli to kluczowa dla funkcjonowania winnicy czynność w ciągu roku. W trakcie, kórej usuwana jest większość jedno- i dwuletniego drewna, a pozostawione zostają jedynie łozy owocujące. Widać zatem, że działanie to ma znaczący wpływ na nadchodzące zbiory i zdecydowanie nie warto go bagatelizować. Zapoznajmy się więc bliżej z przycinaniem winorośli.

Kiedy przycinać winorośl?

Przycinanie winorośli można rozpocząć w dowolnym momencie od początku roku, w okresie spoczynku, z wyjątkiem lokalizacji, w których winnica jest zagrożona regularnymi i silnymi przymrozkami. Tam lepiej odłożyć cięcie na jak najpóźniejszy termin, nawet do początku wiosny, czyli na koniec marca (wiosenne przycinanie winorośli). Ważne, by przed zakończeniem przycinania, nie rozpoczął się okres "płaczu łozy" (z miejsc cięcia wypływa sok - dzieje się to w okresie, gdy temperatura gleby wzrasta do około 5 - 6 ° C). W takim czasie, winnica powinna być już przycięta i gotowa do sezonu. Zdecydowanie nie zostawiaj przycinania na maj lub czerwiec. To jest już bardzo późny termin. Po prostu zapomnij o cięciu zasadniczym w lecie. W czerwcu i lipcu w winnicy wykonywane są zupełnie inne prace (podwiązywanie latorośli,wyłamywanie i skracanie pędów sylaptycznych, ogławianie).

Sposoby prowadzenia winorośli lub jak przycinać winorośl?

Istnieje wiele form prowadzenia winorośli. W przypadku winnic prowadzonych przez drobnych winiarzy dominuje nadreńsko-heski sposób prowadzenia upraw, z wykorzystaniem formy Guyota.

Niskie prowadzenie

  • Prowadzenie "na głowę"
  • Forma kielicha (Gobelet)
  • Niski sznur

Prowadzenie na średniej wysokości

  • Sznur Guyota (sposób nadreńsko-heski)
  • Sznur Royat

Wysokie prowadzenie

  • Forma Mosera
  • Forma serca
  • Kordon poziomy - Kurtyna
  • Kordon pionowy - Vertiko
  • Sylvoz
  • Prowadzenie trewirskie
  • Pergole

Sznur Guyota

Podstawową zasadą przycinania winorośli tą metodą jest przycięcie na jedną łozę owocującą, z której wyrosną nowe latorośle, oraz 2-pąkowy czopek zastępczy, który zapewni nam, że na szczycie pnia uzyskamy w kolejnym sezonie wysokiej jakości łozę owocującą. 

Łoza owocująca powinna wyrastać z drewna jednorocznego, które jest osadzone na dwuletnim drewnie. Ważne jest, aby znajdował się ona jak najbliżej pnia i by w efekcie nie tworzyły się zbyt długie węzły.

Jeśli sytuacja na to nie pozwala (zwłaszcza w starszych winnicach), można wykorzystać tzw. "wilka" czyli łozę wyrastającą ze starego drewna. Spodziewaj się jednak, że w bieżącym roku będzie na niej mniej owoców.
Takie odmłodzenie bardzo poprawi żywitność krzewu, co zdecydowanie jest warte jednorazowego obniżenia plonu.

Wskazówka: zajrzyjcie na stronę Akcja zimowego cięcia, gdzie znajdziecie cały potrzebny sprzęt

Łoza, którą wybierzesz jako owocującą, musi być:

  • zdrowa
  • nieuszkodzona
  • dobrze zdrewniała o średnicy 8 - 20 mm.

Ważna jest również długość łozy (lub liczba pąków), którą określa się w zależności od odmiany, jakości łozy i kondycji krzewu. Zwykle jest to 5 - 12 pąków.

Zimowe przycinanie winorośli

Cięcie zimowe (zsadnicze) winorośli

Jeżeli ze względu na potrzebę odnowienia krzewu (= wyprowadzenie łozy owocującej bliżej pnia) konieczne jest wykonanie cięcia, które pozostawi ranę o dużej powierzchni, zalecamy zabezpieczenie miejsca cięcia za pomocą wosku do szczepienia drzew lub balsamu sadowniczego. Duże cięcia mogą powodować osłabienie krzewu, pogorszenie plonów i jakości winogron, a przede wszystkim chorobę ESCA, o której ostatnio coraz częściej się mówi.

Jak wygląda cięcie winorośli oczami winiarza - video

Video - zimowe przycicnanie winorośli oczami winiarza

Cięcie w pierwszym roku po posadzeniu

Jeśli zasadziłeś winnicę w zeszłym roku, w drugim roku (pierwszym roku po posadzeniu) czeka Cię bardzo ważne cięcie tzw. formujące. Oczywiście zakładamy, że postawiłes już rusztowanie i wbiłeś paliki dla każdego krzewu w winnicy. Cięcie formujące prowadzimy w taki sposób, by uzyskać jak najbardziej prosty pień, wykonując przy tym, jak najmniejszą liczbę cięć.

Jeśli pęd (łoza) jest mocny i wystarczająco długi (w zależności od odmiany średnica pędu na wysokości pierwszego drutu podtrzymującego powinna wynosić co najmniej 5 mm), możemy za jego pomocą wyprowadzić pień. Wybieramy dwa pąki (oczka), które znajdują się powyżej poziomu najniższego drutu i przycinamy pęd prostym cięciem około 1 cm powyżej wyższego pąka (= ponad drugim pąkiem nad drutem). Pozostałe pąki znajdujące się pod drutem "zaślepiamy" czyli obcinamy je na płasko sekatorem. Z tak przyciętej łozy, usuwamy również zdrewniałe wąsy.

Řez v prvním roce po výsadbě - zaslepení oček

Cięcie w pierwszym roku po posadzeniu - bardzo ważne jest usunięcie pąków (oczek) poniżej drutu prowadzącego.

Pęd może być zbyt cienki lub słaby aby wyprowadzić z niego pień, w takim przypadku przycinamy go na dwa pąki nad ziemią (dokładniej mówiąc nad podkładką). W przyszłym roku otrzyma drugą szansę.

Do przycinania winorośli niezbędną są wysokiej jakości odpowiednie narzędzia.

Chciałbym jeszcze wspomnieć o narzędziach używanych do przycinania winorośli. W trakcie cięcia bedziesz korzystał z sekatora, małej piły lub sekatora dwuręcznego (dzwigniowego), linki (do podwiązywania młodych pędów) i drutu wiązałkowego lub specjalnego narzędzia do wiązania pędów (wiązarki).

Dziś potrzebne narzędzia można kupić (jak wszystko) dosłownie za kilka złotych. Warto jednak zwrócić uwagę, że oprócz pewnej dozy twórczego myślenia (tak – nadajesz krzewowi kształt na kilka następnych lat), przycinanie winorośli wymaga również sporej siły fizycznej. Pierwsze kilkadziesiąt pni pójdzie zapewne gładko, ale po kilku godzinach pracy lub na drugi dzień, ręce ale nie tylko one, bo również ramiona, kark i plecy, zdecydowanie "przypomną" o sobie. Dobrej klasy narzędzia pozwalają efektywnie wykonywac pracę przy użyciu mniejszej siły, co na pewno przełoży się na mniejsze zmęczenie. Ponadto przy użyciu tanich narzędzi trudno uzyskac gładkie i równe cięcie, co nie jest bez znaczenia dla kondycji krzewów. Dlatego zdecydowanie warto wydać nieco więcej i kupić sprzet dobrej jakości, który będzie służył latami. Oczywiście o narzędzia należy dbać. Dokładne oczyszczenie, wysuszenie i ostrzenie po każdym użyciu jest rzeczą oczywistą i niezbędną, która w praktyce zajmuje nie więcej niż kilka minut.

W bardzo atrakcyjnym przedziale cenowym oferujemy doskonałe niemieckie sekatory Löwe. Posiadają niezniszczalne ostrza, których trwałość wynika z połączenia precyzyjnej obróbki cieplnej i składu chemicznego, co jest jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic tej rodzinnej firmy. Są naprawdę doskonałe!

Inną opcją są narzędzia elektryczne, które dzięki wysokiej jakości lekkim akumulatorom nowej generacji wykorzystywane są przez coraz większą liczbę winiarzy i ogrodników. Technologia ta, do niedawna trudno dostępna ze względu na wysokie ceny, a także dużą wagę narzędzi, była niedostępna i niezbyt wygodna w uzytkowaniu dla zwykłych winiarzy.  Czasy się jednak zmieniły i obecnie  sekatory elektryczne (akumulatorowe)czy też małe pilarki są lekkie, mają przystępną cenę i przede wszystkim odpowienią jakość.

Autor článku: Zbyněk Kopeček, tým Vinařského domu Kopeček s.r.o.

Produkty powiązane

Sekator akumulatorowy HILL Pruner

710,30 zł
Sekator akumulatorowy HILL Pruner przeznaczony jest do winnicy, sadu lub ogrodu, do cięcia i przycinania gałęzi o średnicy 25 - 30 mm.
u dostawcy - na żądanie

Pilarka łańcuchowa akumulatorowa Hill mini

406,75 zł
Ergonomiczna i lekka akumulatorowa pilarka łańcuchowa Hill mini z antypoślizgowym uchwytem jest idealnym narzędziem do przycinania drzew, krzewów, winorośli i trudno dostępnych miejsc. Jego bardzo niska waga (720 g) pozwala na używanie go jedną ręką, a metalowa, platerowana rama nadaje mu
+ -
szt
w magazynie

Sekator nożycowy LÖWE 11 ergo

209,41 zł
Sekator nożycowy Löwe. Nowoczesny kształt i lekkość. Standardowy kształt uchwytu.
u dostawcy - na żądanie

Sekator nożycowy LÖWE 14 dla mniejszych dłoni

156,13 zł
Sekator nożycowy kompaktowy z uchwytami o ergonomicznym kształcie, zakrzywionymi do wewnątrz, optymalny dla małych dłoni.
u dostawcy - na żądanie

Sekator LÖWE 31.050 długość 50 cm

308,88 zł
Mały sekator do gałęzi typu nożycowego z wąską głowicą tnącą - długość 50cm.
+ -
szt
w magazynie

Uprawa winorośli - nowoczesne winogrodnictwo

115,28 zł
Uprawa winorośli – wydanie drugie rozszerzone. Odmiany, zastosowania, wybór miejsca, nawadnianie, formy uprawy, formowanie pnia, po prostu wszystko o uprawie winorośli.
+ -
szt
w magazynie

Piła składana Bahco

106,39 zł
Profesjonalna piła do szybkiego cięcia gałęzi w winnicy i w sadzie.
+ -
szt
w magazynie

Piła do gałęzi z kaburą BAHCO 5128-JS-H

266,25 zł
Profesjonalna piła wyprofilowana do szybkiego i wygodnego przycinania.
+ -
szt
w magazynie

Tapener narzędzie do wiązania Archman

218,29 zł
Doskonały pomocnik w wiązaniu winorośli, ale także innych roślin. Wykonuje pracę wielokrotnie szybciej niż w przypadku wiązania ręcznego.
u dostawcy - na żądanie

Więcej artykułów

Przycinanie winorośli oczami winiarza

Kategoria: Zima

Przycinanie zimowe to naszym zdaniem najważniejsza czynność w winnicy, jej głównym celem jest utrzymanie prawidłowego kształtu krzewu, regulacja płodności i utrzymanie właściwej równowagi. Kiedy jest najlepszy czas, aby rozpocząć cięcie? Czy odmiany winogron w winnicy mają na to wpływ? Drewno jednoroczne, dwuletnie czy stare? A co z liczbą "oczek" na krzewie? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

Pierwsze zimowe cięcie - podstawowe wyposażenie

Kategoria: Zima

Dla wielu winiarzy nadchodzi najpiękniejszy czas w roku – zimowe cięcie. Ja również należę do tej grupy. Nie ma nic lepszego niż założenie ciepłej kurtki, zabranie całego niezbędnego ekwipunku (w tym puszki grzanego wina) i wyruszenie w drogę. Dlaczego ta aktywność na świeżym powietrzu jest tak popularna? Być może dlatego, że winiarz musi użyć swojej twórczej wyobraźni i widzieć rozwój krzewu na kilka lat do przodu. Albo ze względu na ciszę i fascynujący senny krajobraz wokół. A może też ponieważ, na koniec dnia "cieszą oko" rzędy równo przyciętych winorośli, świadczące o wykonanej pracy. Dziś chciałbym pokrótce przedstawić Wam narzędzia, bez których zimowe cięcie nie może się obejść. W następnej części pokażemy natomiast konkretne sposoby i techniki przycinania winorośli. Tak, jak to robimy – w Winiarskim Domu w Dubnanach.

Porady dla hodowców - biuletyn

Chcę zapisać się do ciekawych artykułów, porad i wskazówek dla wszystkich winiarzy i ogrodników.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu przesyłania newslettera

Wiedzabranży rynkowej

Świetne cenyjedne z najlepszych

Wysyłkajuż od 15 zł

Obsługa klientai pomoc online

Szybkośćdostawy i wysyłki

Produkt został dodany do koszyka