Powered by Smartsupp
Kopecek.pl

Pomożemy z zamówieniem: +48 505 298 121 8:00 - 17:00

Wiosna Lato Jesień Zima Obserwacje

Porady dla hodowców - biuletyn

Chcę zapisać się do ciekawych artykułów, porad i wskazówek dla wszystkich winiarzy i ogrodników.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu przesyłania newslettera

Szara pleśń - jak jej zapobiegać

Latem i jesienią w zalanych słońcem winnicach czai się mroczne zagrożenie w postaci choroby grzybiczej o nazwie Szara pleśń. Ta podstępna choroba może dość szybko zniweczyć całoroczne wysiłki winiarza tuż przed szczytem roku, czyli zbiorami. Dołącz do nas, aby rozwikłać tajemnice tego niebezpiecznego grzyba i odkryć sprawdzone sposoby na utrzymanie winnic w zdrowiu i odporności.

David Neduchal, Kopecek.pl, 24.7.2023

Szara pleśń (Botrytis cinerea), jest chorobą grzybową, która może zniszczyć dużą część upraw w ciągu kilku dni. Dlatego uważam za konieczne powtórzenie ważnych informacji o tej chorobie z wyprzedzeniem, co doprowadzi do wyeliminowania lub ograniczenia porażenia roślin przez tę chorobę, a tym samym zapobiegnie stratom gospodarczym.

Warunki tworzenia

Grzyb rozprzestrzenia się głównie przy deszczowej pogodzie i wysokiej wilgotności

Pierwsze objawy szarej pleśni pojawiają się zazwyczaj na winogronach i liściach. Na powierzchni winogron tworzy się szara, wełnista pleśń, która ostatecznie może pokryć całą kiść. Choroba może również wpływać na kwiaty, które mogą gnić i odpadać. Zarodniki szarej pleśni unoszą się w powietrzu i mogą przedostać się do winorośli z otaczającego środowiska lub z innych dotkniętych nią roślin. Wysoka wilgotność i krople wody na powierzchni rośliny pomagają zarodnikom w osiedlaniu się i infekowaniu rośliny.

Należy również wspomnieć, że winogrona, które zostały uszkodzone mechanicznie, najczęściej przez grad lub przez szkodniki, takie jak muszki owocówki czy osy, są najbardziej podatne na zakażenie. Oprócz winorośli szara pleśń atakuje również inne owoce, takie jak truskawki, maliny itp.

Szara pleśń (Botrytis cinerea) - smutny widok na zainfekowanej kiści. Jeśli jesteś już w trakcie zbiorów, lepiej wyrzuć takie winogrona na ziemię.

W rzeczywistości infekcja przebiega w kilku etapach. Po pierwsze, w okresie kwitnienia, kiedy w wyniku odpadających kołpaczków tworzą się blizny przez które grzyb dostaje się do dna kwiatów. Zainfekowane kwiaty zwykle nie wykazują żadnych obajwów chorobowych, choć zdarza się, że w przypadku silnej infekcji pierwotnej następuje zamieranie kwiatostanów. Kolejnym okresem, jest tzw. faza utajona, która trwa do poczatku dojrzewania owoców. Ostatnią fazą jest "reaktywacja" grzybni i infekcja wtórna, która rozpoczyna się wraz z fazą "veraison", od tego momentu poziom infekcji jagód będzie się zwiększał, wraz ze wzrostem poziomu cukru w owocach, dodatkowo infekcji sprzyjają wszelkie mechaniczne uszkodzenia owoców spwodowane przez owady czy też czynniki atmosferyczne.

Jak widać kluczowymi okresami dla rozwoju szarej pleśni jest okres infekcji wtórnej i pierwotnej, dlatego w tych własnie okresach stosuje się fungicydy, skuteczne przeciwko botrytis.

Ochrona przed tą chorobą

Pierwszą rzeczą, o której należy wspomnieć, są działania pośrednie, które mogą prowadzić do zmniejszenia liczby infekcji. Obejmują one:

  • odpowiednie odstępy między krzewami, lokalizacja, wybór odmiany, kształt, przycinanie, nawożenie i odżywianie, ... dotyczy to w równym stopniu wszystkich roślin.
  • letnia praca (wyczyszczenia starego drewna i schowania łoża, usuwanie liści w strefie winogron): dzięki temu winogrona są bardziej nasłonecznione, poprawia się cyrkulacja powietrza, co zmniejsza wilgotność i sprzyja szybszemu wysychaniu roślin po deszczu lub rosie,
  • regularne kontrole: regularne monitorowanie roślin w celu jak najwcześniejszego wykrycia objawów, ponieważ wczesna diagnoza pozwoli na szybką reakcję i zminimalizowanie szkód,
  • ochrona przed owocówkami - mechanicznego naruszania winogron, co jest bramą dla szarej pleśni,
  • usuwanie dotkniętych części roślin: jeśli pojawią się oznaki szarej pleśni, ważne jest, aby jak najszybciej usunąć dotknięte nią winogrona, liście i kwiaty, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby i przeprowadzić bezpośrednie opryski.

To prowadzi nas do bezpośredniej ochrony przez opryskiwanie. 

Pierwszym krokiem jest zwalczanie wspomnianej już muszki owocówki, która jest wielkim pomocnikiem botrytis i której występowanie zaczyna nabierac znaczenia w okresie lipiec - sierpień. Przed muszką owocówką bronimy się za pomocą środków owadobójczych, takich jak Karate, Sanium Ultra a jeśli w winnicy występuje drapieżne roztocze, to zalecamy użycie Spintor, który nie szkodzi temu pożytecznemu drapieznikowi.

Kolejnym sposobem ochrony jest stosowanie odżywki zawierającej wapń Wuxal Calcium. Wapń przyczynia się do wzmocnienia naskórka i budowania silnych ścian komórkowych, dzieki czemu owoce wykazują mniejszą podatność na infekcję. 

Całą kategorię ochrony winorośli, owoców, warzyw i innych roślin można znaleźć tutaj >>.

Ponieważ problem szarej pleśni pojawia się gównie pod koniec sezonu, tuż przed zbiorami (sierpień - listopad), musimy określić przewidywaną datę zbiorów i zaplanować tak ewentualne opryski, aby zostały zachowane wymagane dla danych preparatów okresy karencji. Okres karencji (OK) oznacza okres, w którym owoce potraktowane danym opryskiem nie mogą być zbierane ani spożywane.

Obecnie przeciwko botrytis można stosować następujące preparaty* (Okres karencji - OK podano w nawiasach):

W przypadku produkcji zintegrowanej lub uprawy w trybie ekologicznym stosujemy następujące opryski ekologiczne:

Presja szarej pleśnie czeka nas dopiero w nadchodzącym letnio-jesiennym okresie. Dlatego zalecałbym stosowanie na obecnym etapie tych oprysków, które są przede wszystkim skierowane przeciwko obecnemu zagrożeniu mączniakiem rzekomym (Drzewik - Plasmopara viticola), a jednocześnie mają znaczący w zwalczaniu botrytis. Są to na przykład środki zawierające substancję czynną folpet - Folpan, Pegaso lub Melody Combi. Dopiero w następnym oprysku należy dodać do opryskiwacza specjalny preparat na botrytis (szarą pleśń).

Kiedy cukry gromadzą się w winogronach, nie ma już ryzyka wystąpienia mączniaka prwadziwego (Oidium) czy też mączniaka rzekomego na winogronach. Dlatego od tego etapu rośliny opryskuje się tylko przeciwko botrytis. Nie jest również konieczne opryskiwanie całego krzewu, a jedynie strefy winogron.

Należy uważać na odmiany, które są bardzo podatne na botrytis, takie jak Pinot Noir, Pinot Gris, Neuburg, itp. Problem z tymi odmianami polega na tym, że mają one bardzo zwarte winogrona lub cienkie skórki.

A co jeśli część winogron jest zainfekowana przez botrytis i nie możemy odkładać już zbiorów? Zalecam nie mieszać zakażonych owoców ze zdrowymi i zrzucić je na ziemię lub całkowicie usunąć z winnicy. Winogrona zainfekowane tym grzybem wytwarzają enzym lakazę. Powoduje on utlenianie wina, brązowienie moszczu i, w przypadku win czerwonych, słabe zabarwienie. Pytanie brzmi więc, czy te konsekwencje są warte ryzyka, czy też należy podjąć bezkompromisową decyzję o odrzuceniu zainfekowanych gron, i w efekcie uniknąć przyszłej walki ze skutkami zakażenia w winie, którego pewnie będzie więcej, ale o wątpliwej jakości.

Na koniec chciałbym jeszcze raz podkreślić profilaktykę. Uważnie obserwuj prognozy pogody i różne prognozy. Dbajcie o swoje rośliny przez cały rok. I lepiej zbierać winogrona nieco mniej dojrzałe, ale zdrowe, niż dojrzałe, ale zgniłe, a potem zmagać się z jakością powstałego wina. Vinohradu zdar!

*Wymienione preparaty do zwlacznia botrytis czy też pozostałych chorób grzybowych są dopuszczone do użytku na terenie Republiki Czeskiej, w przypadku zamiaru ich użycia w Polsce należy sprawdzić czy posiadają one dopuszczenie do stosowania w uprawie winogron w naszym kraju.

Produkty powiązane

Sanium Ultra 30 ml (zamiennik dla Decis)

19,36 zł
Służy do ochrony roślin ozdobnych, owoców i warzyw przed szkodnikami chłonnymi i żrącymi. Kontakt i szybkie działanie. Skuteczny nawet w niskich temperaturach.
+ -
szt
w magazynie

Karate Zeon 50 ml

40,67 zł
Karate to syntetyczny środek owadobójczy na bazie pyretroidów, przeznaczony do zwalczania owadów chłonnych i żrących.
+ -
szt
w magazynie

Altela 50 ml

32,86 zł
Pasywny środek wspomagający zdrowie roślin, ogranicza rozwój chorób grzybowych i bakteryjnych.
+ -
szt
w magazynie

Switch 2x5g

22,91 zł
Preparat grzybobójczy w formie granulatu rozpuszczalnego w wodzie o działaniu kontaktowym i systemicznym przeznaczony jest do ochrony winorośli i roślin truskawki.
+ -
szt
w magazynie

Melody Combi 65,3 WG 5 kg

958,97 zł
Preparat grzybobójczy w formie granulatu rozpuszczalnego w wodzie do ochrony winorośli przed chorobami grzybowymi.
+ -
szt
w magazynie

VitiSan 25 kg

793,78 zł
Środek grzybobójczy o działaniu kontaktowym przeciwko mączniakowi rzekomemu i szarej pleśni na winorośli, mączniakowi rzekomemu i parchowi jabłoni na owocach ziarnkowych oraz mączniakowi rzekomemu na warzywach.
u dostawcy - na żądanie

Roztocze drapieżne (Typhlodromus pyri) - 25 pasków

85,08 zł
Preparat biologiczny z żywymi osobnikami Typhlodromus pyri w paskach filcowych do ochrony winnic i sadów. Dobroczynek gruszowy (Typhlodromus pyri) to mały pajęczak, który zwalcza szkodniki roślin - przędziorki, szpeciele, pordzewiacze i wciornastki.
u dostawcy - na żądanie

Typhlodromus pyri - Roztocze drapieżne 50 pasków

147,25 zł
Preparat biologiczny z żywymi makroorganizmami Typhlodromus pyri w paskach filcowych do ochrony winnic i sadów przed jedwabnikami, hakownicami, wełnowcami.
u dostawcy - na żądanie

Altela 1 l

314,21 zł
Środek wspomagający zdrowie roślin, ograniczający rozwój chorób grzybowych i bakteryjnych.
u dostawcy - na żądanie

AquaVitrin K 5 l

170,34 zł
Preparat biologiczny na bazie potasowego szkła wodnego do winorośli, agrestu, porzeczek, drzew owocowych, truskawek i rzepaku.
u dostawcy - na żądanie

Folpan 80 WG 5x100g

130,55 zł
Przeciwko zarazie winorośli i ziemniaka.
+ -
szt
w magazynie

Folpan 80 WG 5x20g

38,90 zł
Przeciwko zarazie winorośli i ziemniaka.
+ -
szt
w magazynie

Magnicur Quick 15 ml PG

24,69 zł
Jest szczególnie skuteczny w zwalczaniu szarej pleśni, szkarłatu monilowego, zgnilizny owoców monilowych.
+ -
szt
w magazynie

Pegaso 1kg

152,58 zł
Do ochrony winorośli przed zarazą winorośli.
u dostawcy - na żądanie

Polyversum Bio Garden 5 g

25,75 zł
Biologiczny preparat przeciwko chorobom grzybowym roślin o działaniu stymulującym wzrost.
+ -
szt
w magazynie

Scala 10 ml

10,48 zł
Środek grzybobójczy przeciwko parchowi i szarej pleśni na truskawce i winorośli.
+ -
szt
w magazynie

Scala 1l

418,29 zł
Jest to fungicyd z grupy anilinopirymidyn o zupełnie innym mechanizmie działania przeciwko parchowi i szarej pleśni niż klasyczne fungicydy.
+ -
szt
w magazynie

Scala 250 ml

109,95 zł
SCALA to fungicyd z grupy anilinopirymidyn o zupełnie innym mechanizmie działania przeciwko parchowi i szarej pleśni niż konwencjonalne fungicydy. Jest to fungicyd kontaktowy o działaniu translaminarnym i fumigacyjnym
+ -
szt
w magazynie

Scala 50 ml

29,31 zł
Scala to środek grzybobójczy o działaniu kontaktowym w formie koncentratu zawiesinowego (SC) przeciwko parchowi i szarej pleśni na truskawce i winorośli. Nowy oprysk przeciwko parchowi jabłoni.
+ -
szt
w magazynie

Serifel 3x50g

241,39 zł
Środek biologiczny (naturalny) do zaprawiania winorośli, truskawki, maliny i niektórych warzyw przeciwko szarej pleśni lub zgniliźnie twardzikowej.
+ -
szt
w magazynie

Serifel 3x5g

27,53 zł
Środek biologiczny (naturalny) do zaprawiania winorośli, truskawki, maliny i niektórych warzyw przeciwko szarej pleśni lub zgniliźnie twardzikowej.
+ -
szt
w magazynie

Spintor 25 ml

47,07 zł
Naturalny środek owadobójczy przeznaczony do zwalczania szkodników ziemniaków, winorośli, jabłoni, kalafiora, kapusty, jarmużu, porów, cebuli...
+ -
szt
w magazynie

Spintor 50 ml

89,70 zł
Naturalny środek owadobójczy przeznaczony do zwalczania szkodników ziemniaków, winorośli, jabłoni, kalafiora, kapusty, jarmużu, porów, cebuli...
+ -
szt
w magazynie

Spintor 6 ml

18,65 zł
Naturalny środek owadobójczy doskonale zwalcza szkodniki na ziemniakach, winorośli, jabłoni, brukselce, warzywach owocowych i cebulowych.
+ -
szt
w magazynie

Switch 2x24g

95,74 zł
Preparat grzybobójczy w formie granulatu rozpuszczalnego w wodzie o działaniu kontaktowym i systemicznym przeznaczony jest do ochrony winorośli i roślin truskawki.
+ -
szt
w magazynie

Switch 2x48g

177,44 zł
Switch to nowy fungicyd do zwalczania szarej pleśni, zarazy jeżyny, zarazy monilii.
+ -
szt
w magazynie

VitiSan 1 kg

49,56 zł
Fungicyd kontaktowy przeciwko mączniakowi rzekomemu i szarej pleśni na winorośli, mączniakowi rzekomemu i parchowi jabłoni na owocach ziarnkowych oraz mączniakowi rzekomemu warzyw
+ -
szt
w magazynie

VitiSan 100 g

26,47 zł
Środek grzybobójczy o działaniu kontaktowym przeciwko mączniakowi rzekomemu i szarej pleśni na winorośli, mączniakowi rzekomemu i parchowi jabłoni na owocach ziarnkowych oraz mączniakowi rzekomemu na warzywach.
+ -
szt
w magazynie

Wuxal Calcium 750 ml

51,33 zł
Specjalny, wysoko skoncentrowany nawóz zawiesinowy do stosowania w uprawach o wysokich wymaganiach wapniowych, zwłaszcza w uprawach sadowniczych, winorośli, warzyw i roślin ozdobnych.
+ -
szt
w magazynie

Więcej artykułów

Jak ustalić datę zbioru winogron

Kategoria: Lato

Winobranie zbliża się wielkimi krokami i dylematem klasycznego winiarza jest podjęcie decyzji, kiedy sięgnąć po sekatory i zebrać plony. Znalezienie optymalnego terminu polega na znalezieniu kompromisu – z jednej strony oczekiwanie na wystarczające dojrzewanie winogron, z drugiej brak tego czasu, a co za tym idzie zagrożenie pleśnią, która może mieć bardzo negatywny wpływ na dojrzewanie z winogron. Oprócz pleśni mogą to być również szpaki, grad i inne. Jak zatem idealnie ustalić termin zbioru winogron i z czym to się wiąże? Czytaj.

Produkcja domowego wina owocowego - wprowadzenie

Kategoria: Lato

Alternatywą dla klasycznych win gronowych są wina owocowe. Nie każdy bowiem entuzjasta wina miał okazję urodzić się w regionie gdzie tradycyjnie uprawia się winorośl i ma dostęp do winogron. W naszym kraju jest mnóstwo osób ze wszystkich pokoleń, które za to z powodzeniem zamieniają różnorodne owoce ze swoich ogrodów w wino. O tym, jak to zrobić, porozmawiamy w kilku artykułach. W tym pierwszym omówimy podstawy produkcji wina owocowego, a także podamy sprawdzony przepis.

Letnia praca w winnicy - podstawa dobrych zbiorów

Kategoria: Lato

Przez całe lato często zdarzają się okresy, kiedy przez chwilę pada deszcz, a potem jest gorąco, czyli idealne warunki dla chorób grzybowych (nie tylko) w winnicy. Dlatego musimy wykonywać tzw. zieloną pracę, która jest bardzo skutecznym i ważnym działaniem. O jakie konkretnie prace chodzi, kiedy i jak się je wykonuje? Przyjrzymy się teraz temu zagadnieniu.

Rozpoczęcie fermentacji owoców

Kategoria: Lato

Gdy gałęzie drzew owocowych pokryją się soczystymi owocami, zaczyna się dylemat, co z nimi zrobić. Jeśli zbiory są wystarczająco duże, na dżem jest ich po prostu za dużo. Tu pojawia się opcja zrobienia tradycyjnego trunku, u nas najczęściej jest to śliwowica, morela, gruszka i inne. I tak jak w przypadku wina, zaczyna się od wysokiej jakości składników.

Lekkie i doskonałe - pojemniki ze stali nierdzewnej

Kategoria: Lato

Pojemniki ze stali nierdzewnej to fenomen. Mają swoje miejsce w małych piwniczkach naszych winiarzy, a ich zalety są znane nie tylko winiarzom. Są one również używane przez producentów alkoholi, cydru, piwa i wielu innych zawodów, którzy muszą dobrze przechowywać swój produkt, bez ryzyka zanieczyszczenia lub nabycia innych zapachów i smaków. Jak działa taki zbiornik ze stali nierdzewnej i dlaczego jest tak dobry? Czytaj dalej...

Porady dla hodowców - biuletyn

Chcę zapisać się do ciekawych artykułów, porad i wskazówek dla wszystkich winiarzy i ogrodników.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu przesyłania newslettera

Wiedzabranży rynkowej

Świetne cenyjedne z najlepszych

Wysyłkajuż od 15 zł

Obsługa klientai pomoc online

Szybkośćdostawy i wysyłki

Produkt został dodany do koszyka